CHRÁM TERAPIE TĚLA A DUŠE

Dornova metoda

Dornova metoda - jemná cesta ke středu Při své terapeutické práci ráda používám i prvky a cviky Dornovy metody, kdy se působí manuálně na klouby a obratle pacienta s cílem uvést je do správné polohy. To vše se děje volným a přirozeným pohybem ošetřovaného za jeho účasti a pomocí jemného tlaku palců terapeuta.

Protože Dornova metoda je zaměřena rovnou na působení na klouby a obratle, používám ji většinou až po reflexním uvolnění příslušných svalů, následným tlakem pak vychýlený obratel či kloub snadněji vrátíme na jeho původní místo. Velmi oblíbená a účinná je i tzv. ručníková technika pro správné usazení kyčle, kterou je klient schopen provádět i sám doma. Pomocí Dornovy metody lze úspěšně srovnat rozdílnou délku dolních končetin, vbočené palce, problémy s klouby, posuny obratlů (a některé výhřezy plotének), skoliózy, vybočenou kostrč aj.

Náprava obratlů se provádí při současném aktivním pohybu pacienta. Terapeut zjistí, na kterou stranu je obratel vychýlen a pacient volným kyvadlovým pohybem houpe protější rukou nebo nohou dopředu a dozadu. Terapeut vytvoří jemný protitlak na příslušný obratel, který tak sám dosedne na správné místo. Po ošetření obratle nebo kloubu terapeut ošetřované místo jemně hladí oběma rukama směrem ke konci končetin nebo ke kostrči. Tím se podpoří volný pohyb uvolněné energie v těle.

Po ošetření se celá terapie může doplnit tzv. Breussovou masáží a tím prohloubit uvolnění celého těla. Breussova masáž je jemná energetická masáž akupresurních bodů a páteře, která uvolňuje tlak na ploténky. Někdy se provádí ještě před samotným napravováním páteře, aby došlo k uvolnění napjatého svalstva.

Zpět na dotekové terapie

© 2012 • Webdesign by Marek Šašek • Všechna práva vyhrazena